skip to Main Content

7. Konferencja „Inteligentna Energetyka” – Cyber(NIE)bezpieczeństwo polskiej energetyki – fakty czy mity?

6 grudnia 2023 r., Courtyard by Marriott Warsaw Airport, Warszawa

RAPORT RYNKOWY

Digitalizacja polskiego sektora energetycznego jest niezwykle ważna dla wszystkich jego uczestników, zarówno obecnych, jak i przyszłych. Proces ten przyczynia się do podniesienia atrakcyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także zwiększenia jego bezpieczeństwa poprzez m.in. poprawę jakości dostaw energii elektrycznej, świadczenie dodatkowych usług klientom czy umożliwienie integracji rozproszonych zasobów energii i tym samym – przejścia na czystą energię.

Postęp ten wiąże się jednak z ogromnym ryzykiem. Systemy cyfrowe, sprzęt telekomunikacyjny i czujniki w sieci energetycznej zwiększają narażenie przedsiębiorstw użyteczności publicznej na cyberataki, których wynikiem może być nawet blackout. Każdy element systemu energetycznego stanowi dodatkowy punkt wejścia dla organizacji cyberprzestępczych, a jednym z najbardziej zawodnych ogniw tego łańcucha jest człowiek. Niezbędnym staje się więc nieustanne podnoszenie odporności organizacji na incydenty cybernetyczne nie tylko poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim poprzez ciągłą edukację wszystkich pracowników energetyki.

Liczymy, że Raport „Cyberbezpieczeństwo w energetyce” stanie się jednym z narzędzi wspierających branżę energetyczną w walce z grupami hakerskimi. Publikacja jest podsumowaniem informacji i zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, jakie zostały poruszone 6 grudnia 2023 r. w Warszawie podczas 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Cyber(NIE)bezpieczeństwo polskiej energetyki – fakty czy mity?. Raport dedykujemy przede wszystkim top managementowi oraz specjalistom z zakresu cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach energetycznych. Wiedza w nim zawarta będzie wartościowa również dla dostawców usług cybersec i rozwiązań technologicznych zapewniających cyberbezpieczeństwo energetyce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom Raportu za przekazanie rekomendacji rynkowych i materiałów, które posłużyły do przygotowania dokumentu.

Back To Top