
dr inż. Jarosław Tworóg
Wiceprezes, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
Rocznik 1955. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej (aparatura mikrofalowa) i ma za sobą 25 lat pracy na stanowiskach technicznych i kierowniczych w telekomunikacji i elektronice. W latach 1980–1989 był pracownikiem naukowym PW, gdzie specjalizował się w projektowaniu i miernictwie aparatury mikrofalowej. Etap kariery naukowej zakończył doktoratem.
Był współzałożycielem przedsiębiorstwa produkującego sprzęt aktywny do telewizji kablowej, w którym przez następne 10 lat zajmował stanowiska dyrektora biura konstrukcyjnego, członka zarządu, a następnie prezesa zarządu. Z pozycji dyrektora technicznego dużych spółek telekomunikacyjnych kierował budową sieci telekomunikacyjnych i teletransmisyjnych, przewodowych i bezprzewodowych.
Niezależnie od aktywności zawodowej związanej z działalnością w obszarze telekomunikacji, Jarosław Tworóg brał czynny udział w tworzeniu fundamentów organizacji samorządu gospodarczego, będąc członkiem-założycielem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki (KIGE), która przekształciła się później w Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). W latach 1993–-1999 był członkiem zarządu KIGEiT, a od 1999 jest również wiceprezesem tej Izby. Równolegle w latach 1996–2001 był członkiem zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej, w której pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Telekomunikacyjnej.
W ramach działalności izbowej popularyzował wiedzę o konsekwencjach konwergencji i promował wykorzystanie sieci współosiowych dla świadczenia usług telekomunikacji szerokopasmowej. W ramach pracy zostały przygotowane m.in. opinie o aktach prawnych dotyczących telekomunikacji. Dla potrzeb Ministerstwa Łączności przygotowywał opracowania informacyjne na temat możliwości technologii HFC oraz standardów DOCSIS, DVB/DAVIC oraz ich potencjalnego znaczenia dla rozwoju nowoczesnej teleinformatyki w Polsce.
W okresie przedakcesyjnym w ramach programów Phare – Business Suport Programme został przeszkolony i pełnił funkcję Acquis Technical Officer w zakresie branżowego prawa unijnego.
Jako dyrektor Centrum Transferu Technologii PW jest założycielem i koordynatorem Centrum Zaawansowanych Technologii „TIFORA””. Od maja 2005 roku jest członkiem Rady Informatyzacji przy Ministrze Nauki i Informatyzacji.
Prowadząc działalność gospodarczą i samorządową, nie rezygnował z działalności dydaktycznej – w latach 1991–1995 prowadził wykłady autorskie pt. „Telewizja Przewodowa” dla studentów wyższych lat wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej (Instytut Radioelektroniki). Celem tej pracy było zapoczątkowanie szkolenia kadr dla nowego typu sieci telekomunikacyjnych – sieci telewizji kablowej.
W życiu prywatnym pasjonuje się muzyką klasyczną i lubi jeździć na rowerze po podwarszawskich lasach.
Stanowisko: Wiceprezes
Firma: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji