BLOG KONFERENCYJNY
Przełomowe rozwiązanie STAY-ON iEMS
*Artykuł sponsorowany* W dobie dynamicznych zmian na rynku energetycznym i wzrostu cen energii, STAY-ON iEMS stanowi solidne wsparcie dla zarówno małych, jak i dużych użytkowników. Rozwiązanie wykorzystuje dane predykcyjne oraz uczenie maszynowe, co pozwala na precyzyjne prognozowanie zużycia energii, produkcji z OZE i zmienności cen energii – mówi Paweł Grabowski, Prezes Zarządu STAY-ON Energy Management.
Inżynieria danych – wsparcie procesu clean-up
*Artykuł sponsorowany* Bez inżynierii danych nie byłoby możliwe zrozumienie tak dużej ilości informacji, jakimi obecnie operuje energetyka. Proces ten ma na celu szybkie przetworzenie pozyskanych danych przy użyciu specjalistycznych narzędzi – podkreśla Adam Olszewski, Analityk danych pomiarowych, ESMETRIC Group sp. z o.o.
Stabilna i skuteczna transmisja danych dzięki wsparciu AI
*Artykuł sponsorowany* Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje zarządzanie infrastrukturą transmisyjną – umożliwia szybszą diagnozę i eliminację zakłóceń przesyłu danych oraz działania prewencyjne minimalizujące ryzyko awarii.
Transformacja energetyczna: Jak dane i IT wspierają rozwój rynku
*Artykuł sponsorowany* Transformacja rynku energetycznego wymaga precyzyjnych danych i zaawansowanych narzędzi IT, by sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym, regulacyjnym i społecznym. Kluczem są innowacje oraz integracja systemów.
AI w energetyce: Wyzwania i przyszłość wdrożeń
*Artykuł sponsorowany* Wdrożenie AI w energetyce przynosi wymierne korzyści, takie jak optymalizacja zasobów, redukcja przestojów i zwiększenie produktywności, a dzięki predykcyjnemu modelowi zarządzania pozwala operatorom sieci lepiej oceniać bieżący stan infrastruktury, przewidywać i zapobiegać awariom, co znacząco poprawia wskaźniki niezawodności, takie jak SAIDI i SAIFI, jednocześnie zmniejszając potrzebę wyłączeń OZE w przyszłości.
Podpisano Ramową Konwencję Rady Europy o Sztucznej Inteligencji
5 września 2024 r. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Věra Jourová podpisała w imieniu Unii Europejskiej Ramową Konwencję Rady Europy o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności.
AI zwiększa efektywność zdalnego odczytu energii elektrycznej
*Artykuł sponsorowany* Jak polska energetyka mogłaby wykorzystać sztuczną inteligencję, aby szybko przetwarzać zebrane przez liczniki zdalnego odczytu dane pomiarowe i wyciągać trafne wnioski, które przyczynią się do zwiększenia efektywności systemu elektroenergetycznego? Zapraszamy do rozmowy z Adamem Olszewskim, Analitykiem danych pomiarowych w ESMETRIC Group.
Wchodzi w życie Akt o AI
1 sierpnia 2024 r. w życie wchodzi AI Act – pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dla systemów i modeli sztucznej inteligencji. Rozporządzenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, przejrzystości i zgodności z wartościami europejskimi w rozwoju i stosowaniu AI. Akt ma formę rozporządzenia, co oznacza, że jego przepisy obowiązują bezpośrednio w całej Unii.
Europejski AI Act opublikowany
12 lipca 2024 r. w dzienniku urzędowym Komisji Europejskiej zostało opublikowane Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Ten kluczowy dokument określa ramy regulacyjne dla rozwoju, wdrażania i użytkowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad projektem ustawy, która pozwoli na stosowanie AI Act w Polsce.
Rozwój, innowacje i współpraca: 8. Konferencja „Inteligentna Energetyka”
Zapraszamy dostawców rozwiązań dla energetyki bazujących na AI do udziału w 8. Konferencji „Inteligentna Energetyka”, która odbędzie się 22 listopada 2024 roku w Warszawie. Wydarzenie dedykowane jest liderom i innowatorom, którzy pragną wprowadzać przełomowe rozwiązania AI w sektorze energetycznym.